I det siste har både Buskerud, Vestfold og Østfold satset friskt på treogtjue ting.
Det vi kaller Web 2.0 er ikke en teori, men en praksis. 23 ting om 2.0 er et ferdighetskurs – ikke et pratekurs – om bibliotek 2.0. Deltakerne lærer ved å prøve.
De legger ut bilder – på flickr; laster ned videoer – fra YouTube; skriver flittig på wiki – og blogger i vilden sky.
Over to hundre (!) er påmeldt. Alt jeg fanger opp fra deltakerne på nettet, tyder på en usedvanlig vellykket spredning av entusiasme, ferdigheter og forståelse.
Graset er grønnest på grasrota.
Fotnote
Jeg venter med å registrere nye blogger som er opprettet i forbindelse med kurset – inntil jeg ser om de fortsetter etter kurset.
VEDLEGG
Hvis andre er interessert i å kopiere eller følge programmet [skriver de], er dere hjertelig velkomne til det. Husk bare at kopiering skal skje under Creative Commons.
Hvis man vil følge opplegget, og ønsker å bli registrert i listen over deltakere, er det bare å sende oss en epost på 23tingom2null @ gmail.com.
Vil det være en ide å oppfordre studentene innenfor fagområdet å ta en titt på dette og? Har du noen tanker om det?
Og det vil hele tiden komme nye nettfunksjoner og fenomener som faller inn i under 2.0. Vet du om 23-ting vil bli oppdatert etterhvert? Sånn at kurset muligens ser litt anderledes ut om et år?
Kommentar av Marte — søndag, mars 2, 2008 @ 12:04 am
Hei, Marte:
Sikkert lurt – det er bare å prøve!
Jeg tar det for gitt at gjengen bak den norske versjonen av 23 ting vil oppdatere den ved behov. Men spør dem – du finner alle navnene på 23-ting-bloggen. Lykke til!
Kommentar av plinius — søndag, mars 2, 2008 @ 12:10 am