Plinius

mandag, juli 21, 2008

P 169/08: Diskusjoner i juni

Arkivert i: debatt — plinius @ 8:14 am

Biblioteknorge favner bredt.

Bildet viser Bislet bok.

Den fagpolitiske debatten er omgitt av ledige stillinger, lure tips, fredagsvitser og snikreklame. Jeg har prøvd å plukke ut rosinene – og kom fram til disse bibliotekpolitiske og fagstrategiske temaene på biblioteknorge i juni 2008::

  1. ABM-UTVIKLING 1: Hva sier opphavsretten – og ABMU – om utlån av PC-spill fra bibliotek? Livlig debatt.
  2. ABM-UTVIKLING 2: Evalueringen av ABMU publisert. Den var positiv – men utløste ingen debatt, dessverre.
  3. BOKBRANSJEN: Ny rapport fra Bokhandlerforeningen. Betjeningen kan oppsøke kundene med leseplater i hånden. Realistisk vurdering av teknologien – men litt vel optimistisk når det gjelder konsekvensene.
  4. BOKBUSS: Bokbussen i Vestfold fortsetter.
  5. DIGITALISERING: Vekk med skrankene – bibliotekarene kan oppsøke brukerne med trådløse PC-tavler i hånda
  6. KASSERING: Livlig kasseringsdebatt utløst av Nesbyen i Morgenbladet
  7. INNKJØPSORDNINGENE: Upraktisk organisering av Tidsskriftordningen
  8. MILJØPOLITIKK: Bibliotek som miljøfyrtårn
  9. NORGESBIBLIOTEKET: Hvem tar mot andres bøker? Mange innlegg.
  10. STATISTIKK: Hva med utlån pr. årsverk som indikator for kombinasjonsbibliotek? Morten Haugen spurte, men foreløpig har ingen svart.

Mitt første inntrykk er:

  • Konkrete spørsmål fra bibliotekarenes hverdag – som utlån av PC-spill (1), nedlegging av skranker (5), kassering (6), utsending av tidsskrifter (7) og innleveringsrutiner (9) – kan utløse hele serier av innlegg.
  • Prinsippielle spørsmål med større rekkevidde – som evaluering av ABMU (2), bokbransjens radikale omverdensanalyse (3) og valg av statistiske indikatorer (10) – blir i liten grad kommentert.

Kan det bety at bibliotekarene gjerne diskuterer detaljer – men at de strategiske debattene om kultur og kunnskap domineres av aktører utenfor bibliotekfeltet? Er miljøet vårt i stand til å levere analyser på nivå med Bokhandlerforeningen?

Ressurser

Plinius

About these ads

1 kommentar »

  1. [...] Diskusjoner i juni [...]

    Tilbakeping av P 171/08: Offentlighetens struktur « Plinius — onsdag, juli 23, 2008 @ 11:17 am


RSS-strøm med kommentarer til dette innlegget. TrackBack URI

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut / Endre )

Kobler til %s

Theme: Silver is the New Black. Blogg på WordPress.com.

Følg med

Få nye innlegg levert til din innboks.

Bli med 957 andre følgere

%d bloggers like this: