Det gjelder å gripe verdens bibliotek.
Ikke kvalitativt, men kvantitativt.
Storparten av det faglige arbeidet innenfor IFLA foregår i seksjonene. IFLAs seksjon for statistikk og evaluering er en aktiv gruppe, som det er morsomt å delta i.
Bokhandel i Montreal. Den engelske underteksten er lovlig – siden den bare er halvparten så stor som den franske.
Jeg ble valgt inn i fjor – med støtte fra ABM-utvikling og Bergen offentlige bibliotek – og angrer ikke. IFLAs faglige arbeid er langt bedre synlig fra innsiden.
ABM-utvikling overtok det faglige ansvaret for utviklingen av norsk bibliotekstatistikk etter Riksbibliotektjenesten og Statens Bibliotektilsyn. Trine Kolderup Flaten har sentrale verv i IFLA – og vært en forkjemper for bruk av tall på biblioteket i mange år.
Statistisk utvikling
Norge har over tjue representanter i disse faglige utvalgene. Selv deltok jeg på statistikkseksjonens møter i Quebec – og på satellittkonferansen – den var sponset av seksjonen – om global bibliotekstatistikk i Montreal uka etter.
På hovedkonferansen var seksjonen medarrangør av to møter. Det ene het Managing libraries in a changing environment – legal, technical and organisational aspects. Det ble arrangert av tre seksjoner i fellesskap: Statistics and Evaluation, Management and Marketing og Library Theory and Research.
Møtet var meget godt besøkt, med nærmere sju hundre deltakere. Jeg ble særlig imponert av det store prosjektet Libraries, telecentres and cybercafés: a study of public access venues around the world fra University of Washington i Seattle. Dette er et flerårig posjekt – som sammenlikner bibliotekene med andre former for nettilgang – basert på forskningsteam i tjuefem ulike land.
Mitt paper var en første analyse på engelsk av trafikktellingen ved Drammensbiblioteket. Paperet Count the traffic viser hvordan bibliotekene selv – på en enkel måte – kan skaffe seg informasjon om brukernes atferd inne på biblioteket. Paperet ble godt mottatt. En sjarmerende fransk jente fra Kulturdepartementet i Paris – oh, la, la! – ville oversette innholdet til fransk. Singapore Public Library ville orientere bibliotekets Governing Board om metoden.
Jenta heter forøvrig Monique Pujól. Etternavnet forteller at hun har en katalansk bakgrunn – fra den franske siden av grensen, opplyste hun. I departementet arbeider hun særlig med bibliotektjenester forf funksjonshemmede.
Observasjonsstudier i bibliotek er åpenbart på vei inn i en rekke land. I Montreal holdt Trine Kolderup Flaten foredrag om statistikkarbeidet i Norge – og tok selvsagt opp Sentios storbyundersøkelse. Selve telleteknikken har vært brukt tidligere, men har ikke blitt etablert som et vanlig verktøy. Det bør det nå være mulig å få til, både nasjonalt og internasjonalt.
I Norge har vi gode data fra Lillehammer og Drammen og rimelig gode data (basert på studentoppgaver) fra nærmere tretti andre bibliotek.
Når nasjonalbibliotekene måles
De statistiske utfordringene varierer en del fra sektor til sektor. Mye er felles, men folkebibliotek, skolebibliotek, akademiske bibliotek og spesialbibliotek har også noen særegne behov. På fjorårets møte i Durban gikk seksjonen inn for et møte om nasjonalbibliotekenes statistikk i 2008 – og det ble behørig arrangert i Quebec.
Emnet er relativt smalt, så det kom ikke inn så mange papers. Møtet het Ensuring quality in national libraries: performance measures and quality evaluation supporting cultural heritage and research – og ble planlagt av National Libraries og Statistics and Evaluation i fellesskap. Vel hundre personer deltok.
De sentrale bidragene kom fra Roswitha Poll, som presenterte et eget indikatorsett for nasjonalbibliotek, og fra det National Diet Library i Japan, som hadde gjennomført en grundig prøverunde med mange indikatorer. Det jeg særlig likte ved den japanske studien, som ble presentert av Akiko Hashizune, var forsøket på å arbeide med kvantitative normer – som så ble testet mot de faktiske resultatene.
NDL har f.eks. som mål
- å levere bokbestillinger fra lukkede magasiner innen 25 minutter – i minst 90% av tilfellene
- å levere kopier av artikler fra Japanese Periodicals Index innen 50 minutter – i minst 95% av tilfellene
- å sende kopier bestilt via internett i løpet av fem arbeidsdager – i minst 80% av tilfellene
- osv.
Nettrafikk og e-metrikk
Selv la jeg fram paperet How much is much? Developing and interpreting national library visitor statistics. Det handler om måling og – ikke minst – tolkning av statistiske data om nettbesøk på nasjonalbibliotekenes nettsteder. Dette er en gryende problemstilling flere steder, fortalte Erland Kolding Nielsen – nasjonalbibliotekar i Danmark. Både de nordiske nasjonalbibliotekene og det europeiske nettverket diskuterer nå slike spørsmål.
Statistikkseksjonen vil nå fremme forslag om å opprette en egen diskusjonsgruppe om e-metrics innenfor IFLA (se under). Jeg vil anbefale å bruke begreper og målemetoder som er utbredt på markedet – noe som også danskene har satset på i sin nye og spennende Biblioteksindex for nettrafikk.
Global statistikk
Selve statistikkseksjonen, der jeg ble medlem i fjor, hadde som vanlig to interne samlinger – med felles dagsorden – lørdagen før og fredagen etter hoved-IFLA. De viktigste sakene var:
- Et initiativ – som gikk tilbake til 2006 – for å få Unesco til å reetablere sin globale bibliotekstatistikk
- Plan for en sesjon om utadrettet bruk av statistikk – Statistics on the agenda – i Milano 2009.
- Plan for – i tillegg – å satse på en sesjon om kulturarvsstatistikk (digitalisering, tilgang, besøk) – i samarbeid med en eller flere andre seksjoner
- Initiativ til å opprette en offisiell diskusjonsgruppe om e-metrikk innenfor IFLA
Spørsmålet om en ny start for den globale statistikken var hovedtemaet for konferansen i Montreal.
Jeg må nok si at initiativet ikke førte fram. Et prøveprosjekt som Unesco Institute of Statistics (UIS) hadde gjennomført i Latinamerika, ga ikke særlig overbevisende resultater. Den sentrale personen fra Unescos side er Simon Ellis. Ellis har ansvar for all Unesco-statistikk som ikke gjelder utdanning.
Jeg hadde en prat med ham og er nokså enig i hans vurderinger. Det har liten hensikt å be om statistiske rapporter fra land der den nasjonale bibliotekstatistikken står svakt. Det er mer fornuftig å prioritere tiltak for å utvikle statistikken lokalt, med enkle metoder for datainnsamling og praktisk opplæring i fornuftig bruk av statistikk.
Metodeverkstedet jeg holdt i Stellenbosch (Sør-Afrika) i fjor kan være en illustrasjon.
Det Unesco først og fremst er interessert i, er å måle literacy – leseferdighet – i alle mulige varaianter. Bibliotekets bidrag til målbare leseferdigheter er politisk interessant. Utlånstall alene er mindre relevante.
Neste år i Milano
Når det gjelder Milano, skal Michael Heaney, vår effektive sekretær, og jeg selv organisere seksjonens møte om Statistics on the Agenda. Interessen for effektiv bruk av statistikk er stigende – noe som passer godt med utviklingen av nye bibliotekindikatorer i regi av KOSTRA og ABM-utvikling.
Jeg slipper heldigvis å ta hovedansvaret for møtet. Heaney er tidligere leder for statistikkseksjonen – og sitter også i ledelsen av Northumbriakonferansene. Han kjenner IFLA ut og inn, og jeg ser fram til et lærerikt samarbeid. Den 8. Northumbriakonferansen – der et par hundre tallknusere samles – skal forøvrig holdes i Firenze i august, som satellittkonferanse (a la Stellenbosch i 2007).
Kulturarvsstatistikk er også et interessant tema, ABM-utvikling satser jo mye på å etablere relevant arkiv- og museumssatistikk. Men temaet er nok av større interesse for museums- enn for biblioteksektoren – med unntak av nasjonalbibliotekene.
Ressurser
- Monique Pujol. E-reading for disabled persons: The French Digital Library for the Disabled (Bibliothèque numérique pour le handicap – BnH). (Ministère de la culture et de la communication – Direction du livre et de la lecture, Paris, France)
Plinius på norsk
- P 203/08. Norsk tyngde i IFLA. Nordmenn bak hver busk.
- P 195/08. Global statistikk i Montreal. Satellitt om statistikk.
- P 188/08. Hundre og ti land. Geografisk analyse av deltakerne på IFLA 2008.
- P 185/08. Bibliotekbesøk i storbyer. Ny global statistikk.
- P 184/08. Dansk trafikkindeks. Systematisk måling av nettrafikk til bibliotek.
- P 181/08. Sju norske bidrag i Quebec. Lite land – men høy profil.
Plinius på engelsk
- PL 28/08: Global library statistics
- PL 23/08. Virtual visits in large cities
- PL 22/08. Really big libraries
- PL 21/08. Metropolitan visits
- PL 20/08: Seven papers from Norway
- PL 19/08. Physical and virtual traffic


