Plinius

lørdag, mai 2, 2009

P 73/09: Finnene jobber mest

Arkivert i: Uncategorized — plinius @ 10:51 am

saunaThomas Brevik har spurt meg om arbeidspresset i norske folkebibliotek – sammenliknet med de andre nordiske land.

Finsk fritid …

Spørsmålet er interessant, men slett ikke lett å besvare. For hvordan skal arbeidsbelastningen måles?

Her gjør jeg et første forsøk. Det finnes mange mulige forbedringer – som imidlertid ville kreve (langt) mer arbeid.

Det enkleste – og mest primitive – målet for utført arbeid er utlånet. I de fire større nordiske landene var utlånet pr. årsverk slik rundt 2007:

  1. Finland: 20.940 utlån pr. årsverk – i 2008
  2. Danmark: 15.600 – i 2007
  3. Sverige: 14.300 – i 2007
  4. Norge: 13.350 – i 2007

Et noe bedre mål er summen av utlånet og besøket – som jeg kaller transaksjoner. Da havner Norge foran Danmark:

  1. Finland: 32.500 transaksjoner pr. årsverk
  2. Sverige: 28.500
  3. Norge: 25.050
  4. Danmark: 23.260

Det norske biblioteksystemet er nok atskillig mer tungdrevet enn det danske. Det skyldes først og fremst geografien, med store avstander til mange filialer.

Norge har tolv biblioteksystemer som betjener mer enn femti tusen innbyggere, mens Danmark har tjueto.  Men Danmark ligger jo også foran mht. til teknologi (bibliotek.dk …), utlånsautomater, bibliotekorganisering, osv.

Dette tyder på at norske bibliotekansatte har mer å gjøre med å ivareta kombinasjonen av utlån og besøksaktiviteter enn de danske.

Men spørsmålet kunne gopdt fortjene en bredere analyse. Da burde vi dele bibliotekene inn etter deres samfunnsgeografiske plassering – storbyer, mindre byer, tettbygd, “gläsbygd” – og sammenlikne hver av disse kategoriene land for land.

Legg igjen en kommentar »

Ingen kommentarer så langt.

RSS-strøm med kommentarer til dette innlegget. TrackBack URI

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Log Out / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Log Out / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Log Out / Endre )

Kobler til %s

Theme: Silver is the New Black. Blogg på WordPress.com.

Følg med

Få nye innlegg levert til din innboks.

Bli med 672 andre følgere