Plinius

lørdag, november 5, 2011

P 160/11: Erfaringer med faglig debatt

Filed under: debatt — plinius @ 11:15 am

Til uka skal styret ved HiOA diskutere kommunikasjon og debatt på høyskolens nettsted.

Jeg tar for gitt at slike diskusjoner bør dreie seg om mer enn personlige opplevelser.

Vitenskap forutsetter systematisk bruk av empiri. I profesjonsfagene har mye av empirien form av erfaringskunnskap. Derfor har jeg sett nærmere på hvordan nettdebatter i praksis fremmes (eller hindres) ved de åtte norske universitetene: Oslo, Bergen, Trondheim, Tromsø, Stavanger, Agder, Nordland og UMB.

De godt etablerte

De tre eldste har selvstendige nettaviser. I Bergen er dette av ny dato. Redaktørplakaten ble innført i sommer:

Alle tre ser ut til å fungere rimelig bra som fora for faglig, fagstrategisk og fagpolitisk debatt. Det som fortsatt kan mangle, er at saklige og relervante spørsmål – som Tungvintportalen  (om jobbsøking) – faktisk blir besvart.

Stavanger og Agder

Stavanger (1000+ ansatte) her en livlig og godt synlig Debattside.  Her var det over hundre innlegg og mer enn 160 svart de siste tolv månedene. Agder (900+ ansatte) har et bortgjemt og lite brukt Debattforum. Her var det 22 innlegg og 35 svar de siste tolv månedene .

Tromsø og Nordland

I Tromsø har rektoratet en blogg, uten kommentarfelt (!).

Det nye Universitetet i Nordland virker tilknappet, lukket og stramt kontrollert på nettet. Ansvaret for universitetets kommunikasjon ligger i en

UMB

Universitetet for Miljø og Biovitenskap (Ås/Oslo) har heller ikke satset på redaksjonell frihet. Kommunikasjonsavdelingen har ansvar for intern og ekstern informasjon ved UMB, både papir og elektroniske publikasjoner samt web-utvikling og skolebesøk.Men ikke et ord om debatt.

UMBs samling av blogger kom jeg ikke inn på. Orakelblogg for nye studenter var også utilgjengelig. To fagblogger var ført opp. Den ene hadde et sympatisk innlegg fra 2008. Og det var det. Den andre hadde ti innlegg i 2010 – og ett i mars 2011. Det siste var til gjengjeld Hans Roslings briljante foredrag om vaskemaskiner og global utvikling.

Ressurser

Plinius

  • P 159/11: Pussig debatt. Vi spør på høyskolens blogg, som har kommentarfelt. Vi får svar på høyskolens nyhetsside, som mangler kommentarmulighet.

VEDLEGG

De uavhengige redaktørene er samtidig under press. Her en sak fra – og om – Universitetsavisen ved Københavns Universitet:

  • – Har du inntrykk av at det er et utbredt problem ved Københavns Universitet eller andre danske universiteter at ansatte av frykt for represalier, ikke tør kritisere ledelsen?
  • – Ja, det er et utbredt og voksende problem både ved KU og andre danske universiteter, slår avisredaktøren fast. 
  • – I Universitetsavisen merker vi at det blir stadig vanskeligere å få kilder til å uttale seg kritisk om ledelsen. Særlig vanskelig er det å få uttalelser fra ansatte ved de ulike fakultetene, det virker som om de frykter å havne i problemer overfor dekan, prodekan eller instituttledelsen. Men også fagforeningsrepresentanter er blitt vanskeligere å få i tale. … 
  • Samtidig er kommunikasjonen ved universitetene blitt profesjonalisert, og ledelsen forsøker i større grad enn tidligere å kontrollere hva som blir kommunisert utad

Selvsensur ved danske universiteter. Uniforum 15.08.2011
Debattregler

Når du deltager i debatten, forpligter du dig til at overholde nedenstående regler:

  • Indlæg skal holde sig til emnet og fremstå seriøse.
  • Indlæg skal skrives i en sober tone og overholde gældende lovgivning.
  • Indlæg må ikke indeholde injurier, racistiske eller grove nedsættende angreb på personer eller firmaer.
  • Indlæg må ikke indeholde reklamebudskaber.
  • Indlæg skal være umiddelbart forståelige for andre læsere og debattører.
  • Undgå at ‘RÅBE’ i debatten ved at skrive hele sætninger eller overskrifter med store bogstaver.

God kommunikasjon

  • De medarbejder- og studentervalgte bestyrelsesmedlemmer melder om dyb frustration på de berørte institutter over en lukket proces, der har virket afgjort på forhånd.
  • Rektor mener derimod, at der har været en god faglig diskussion.

Bestyrelsesmedlemmer refser fusionsprocessen. Universitetsavisen, 1.11.2011
TH: Dette høres velkjent ut. Hva som er godt, er avhengig av øynene som ser.

Legg igjen en kommentar »

Ingen kommentarer så langt.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Blogg på WordPress.com.

%d bloggere liker dette: