I går hadde Khrono, høyskolens nye nettavis, et friskt oppslag om universitetssatsing og tellekanter.
Avisa påpekte at styrets målsetting om 0,8 publiseringspoeng pr. ansatt ville kreve en dobling av den faglige tekstproduksjonenen fra 2012 til 2015. Det er knapt mulig.
Khrono er et åpent debattorgan. Hittil har fire av de ansatte uttalt seg. Plinius kommenterte slik:
Forrige FoU-plan ved (den gamle) Høyskolen i Oslo var urealistisk.
Planen hadde som mål at høyskolen skulle oppnå 0,6 publiseringspoeng pr. faglig årsverk i 2010 og komme på nivå med de nye universitetene i 2013. Men det vi faktisk oppnådde var bare 0,37 poeng. Etter flere år med vekst gikk publiseringen kraftig tilbake fra 2009 til 2010. Nivået har ikke økt noe særlig siden da. I 2012 hadde den fusjonerte høyskolen 0,38 poeng pr. årsverk.
Jeg er redd den nye planen er like urealistisk. Selv om HiOA overtar NOVA og AFI fra årsskiftet, må de ansatte ved dagens høyskole fordoble publiseringen fra 2012 til 2015 for å oppnå målet om 0,8 poeng pr. faglig årsverk.
Jeg har vanskelig for å se hvordan dette er mulig uten å tappe andre viktige områder for ressurser: undervisning, pedagogisk utviklingsarbeid, innovasjon og faglig samarbeid med praksisfeltet.
Hvis staten insisterer på publiseringspoeng, må høyskolen forholde seg til det ytre presset. Men vi bør ikke svelge kamelene uten protester. Høyskolen bør fortelle departementet at våre profesjoner trenger andre vurderingsformer enn naturfag og medisin.
Jeg mener selv at praksisfagene trenger en dypere teoretisk forankring. Men tellekantregimet fungerer ikke fornuftig. Jeg støtter Smestad og Bjarnø. En akademisering som legger mer vekt på publisering enn på innovasjon, undergraver samspillet mellom profesjonell teori og profesjonell praksis.
Ressurser
- ST 4/13: Tallbruk i Innlandet. Høyskolene diskuterer hvem som publiserer mest.
- P 40/12: Innovasjon er ikke-forskning. Nyttig og nyskapende kunnskapsproduksjon – uten tellekanter.
- ST 28/11: Sedat i Oslo – rabiat i Stavanger. Varierende publiseringsvekst.
- ST 27/11: Forskning i Las Vegas. Usikker indikator.
VEDLEGG
FoU = Forsking og Utvikling
Omgrepet innovasjon kan kome til å fortrenge U-en – sjølv om innovasjonsomgrepet er vidare, og dei to ikkje er synonyme.
U i statlege høgskolar:
- 29 prosent av samla FoU er utvikling.
- Satsing på forsking gjer U-en meir usynleg.
- Ved krav om meir publisering når U-en ikkje opp.
- Det er vanskelegare å få midlar til utviklingsprosjekt enn forskingsprosjekt.
- Tilsette utan forskingskompetanse vil tape.
U i næringslivet:
- 80 prosent av samla FoU er utvikling.
- Utviklingsprosjekt får mindre statsstøtte enn industrielle forskingsprosjekt.
Dette er U. Forskerforum.
[…] P 11/13: Dobling på tre år? Halsbrekkende målsetting fra HiOA […]
Tilbakeping av P 23/13: Misbruk av NVI | Plinius — fredag, juni 7, 2013 @ 12:53 am
[…] P 11/13: Dobling på tre år?. Halsbrekkende målsetting fra HiOA […]
Tilbakeping av P 25/13: Forskning på akkord | Plinius — søndag, juni 9, 2013 @ 9:31 pm
[…] P 11/13: Dobling på tre år?. Halsbrekkende målsetting fra HiOA […]
Tilbakeping av P 33/13: Frisk debatt med Frode | Plinius — fredag, september 13, 2013 @ 2:49 pm
[…] P 11/13: Dobling på tre år?. Halsbrekkende målsetting fra HiOA […]
Tilbakeping av P 45/12: Faglig frihet ved HiOA? | Plinius — mandag, oktober 7, 2013 @ 11:36 pm
[…] P 11/13: Dobling på tre år?. Halsbrekkende målsetting fra HiOA […]
Tilbakeping av P 13/14: Khrono på banen | Plinius — lørdag, juni 28, 2014 @ 9:59 am